Omron Power Supply S8JX Switch Mode Power S8JX-G10005D
share
Open-Frame Type , Input 100 to 240 VAC , 100W , Output 5V 20A , DIN Rail mounting type
Power rating 100 W
Efficiency 76% Min.
Rated input voltage 100 to 240 VAC
Allowable-input voltage variable range 85 to 264 VAC80 to 370 VDC
Frequency 50/60 Hz (47 to 450 Hz Single-phase)
Rated input current 2.5 A Max. ï¼ˆAt 100 VAC input)1.5 A Max. ï¼ˆAt 200 VAC input)
Leakage current 0.5 mA Max. (At 100 VAC input)1 mA Max. (At 200 VAC input)
Rated output voltage 5 VDC
Ripple 2%(p-p) Max. (Under the rated I/O conditions.)
Static input variation influence 0.4% Max. (with AC input voltage)
Static load variation influence 0.8% Max. (At rated input, 0 to 100% load)
Ambient temperature variation influence 0.05 %/CEL Max. (At rated input/output voltage)
Rated output current 20 A
Start up time 500 ms Max. ï¼ˆUp to 90% of output voltage at rated input and output)
Hold time 20 ms Min. (At rated input voltage: 100 or 200 VAC at 100% load.)