APC Symmetra PX UPS SY64K160H
APC Symmetra PX UPS SY64K160H
share
Specifications:
General
Bypass Connection 5 wire (3PH + N + G)
Max Bypass Input Current 250A
Bypass Protection Device 250A
Output
Output Power Capacity 64 kW / 64 kVA
Max Configurable Power 160 kW / 160 kVA
Nominal Output Voltage 230V, 400V 3PH
Output Voltage Note Configurable for 380 : 400 or 415 V 3 Phase nominal output voltage
Efficiency at Full Load 95.0%
Output Voltage Distortion Less than 2%
Output Frequency (sync to mains) 50/60 Hz +/- 3 Hz user adjustable +/- 0.1
Crest Factor Unlimited
Topology Double Conversion Online
Waveform Type Sine wave
Output Connections
(1) Hard Wire 5-wire (3PH + N + G)
Output Voltage Tolerance +/-1% static and +/- 5% at 100% load step
Output Voltage THD < 2% for 0 to 100% linear load and < 6% for full non linear load
Overload Operation 10 minutes @ 125% and 60 seconds @ 150%
Efficiency at Half Load 95.0%
Required Output Current Protection 250A
Neutral Output Current 160A
Bypass Built-in Static Bypass
Input
Nominal Input Voltage 400V 3PH
Input Frequency 40 - 70 Hz
Input Connections
Hard Wire 5-wire (3PH + N + G)
Input voltage range for main operations 340 - 477V
Input voltage adjustable range for mains operation 340 - 460 (400V)V
Maximum Input Current 118A
Input Breaker Capacity 315 A
Maximum Short Circuit Withstand (Icw) 30.0 kA
Input Total Harmonic Distortion Less than 5% for full load