Omron Power Supply S8EX Series S8EX-BP15024LC
share
With chassis and cover , Input 100 to 240 VAC , 150W , Output 24V 6.3A
Power rating 150 W
Efficiency 84% Min. ï¼ˆAt 100 VAC input)87% Min. ï¼ˆAt 200 VAC input)
Rated input voltage 100 to 240 VAC
Allowable-input voltage variable range 85 to 264 VAC120 to 370 VDC
Frequency 50/60 Hz (47 to 63 Hz )
Rated input current 1.9 A TYP. ï¼ˆAt 100 VAC input)0.95 A TYP. ï¼ˆAt 200 VAC input)
Power factor 0.9 Min. (At rated input, 100% load)
Harmonic Current EN61000-3-2
Leakage current 0.5 mA Max. (At 100 VAC input)1 mA Max. (At 200 VAC input)
Rated output voltage 24 VDC
Ripple 480 mV Max.
Static input variation influence 0.5% Max. (At 85 to 264 VAC input, 100% load)
Static load variation influence 1.5% Max. (At rated input, 0 to 100% load)